Stavebná činnosť patrí k jednému z najvýznamnejších odvetví národného hospodárstva SR pričom približne 5 % z celkového počtu zamestnaných osôb pôsobí v oblasti stavebníctva. Stavebníctvo je tretím sektorom, ktorý zamestnáva najviac pracovníkov. Pre informáciu a lepší prehľad o trende úrazovosti v rámci SR je možné v nasledujúcej tabuľke porovnať počet úrazov v štyroch najrizikovejších odvetviach národného hospodárstva v období rokov 2009 až 2018.
Priemyselná výroba
Doprava a skladovanie
Stavebníctvo
Poľnohosp. a lesníctvo
Celkový počet
8
6
14
4
44
11
13
3
3
48
9
10
3
5
38
12
9
14
5
53
12
6
7
9
53
7
9
7
5
39
8
17
11
6
42
6
14
5
1
26
9
9
9
4
30
7
8
9
5
26
89
101
82
47
402
Je zrejmé, že čísla uvedené v tabuľke sú stále mimoriadne vysoké a trendy tiež nemožno označiť za priaznivé, keďže stále dochádza k rôznym odchýlkam. Počet smrteľných úrazov ako aj úrazov s ťažkou ujmou na zdraví sa ani zďaleka nepriblížil k 0 a to zo štatistických údajov vypadli živnostníci (SZČO), ktorí tvoria približne 10% pracovníkov v stavebníctve a z praktických skúseností sú aj mimoriadne rizikovou skupinou pracovníkov, pretože vo väčšine prípadov musia znášať všetky náklady na BOZP či už sú to školenia, kurzy, osobné ochranné pomôcky, revízie elektrického náradia, a pod. A práve v tejto oblasti majú živnostníci (SZČO) tendenciu náklady minimalizovať za účelom zvyšovania zisku zo svojej činnosti.
Aby bolo možné dosiahnuť pri riadení bezpečnosti úspech, je potrebné počítať aj s touto skupinou pracovníkov a venovať jej zvýšenú pozornosť už od samotného nástupu na výkon prác. Pri analýze úrazov sú príčiny smrteľných a ŤÚZ v stavebníctve takmer nemenné a jedná sa predovšetkým o úrazy spôsobené pádom z výšky a do hĺbky, privalenie bremenom, úraz elektrickým prúdom, úrazy pri výkopových prácach alebo úraz zavinený inou osobou. Ďalšou a to pomerne veľkou príčinou registrovaných úrazov je aj zakopnutie a pošmyknutie spôsobené predovšetkým nepozornosťou. Aj napriek tomu, že dôsledky týchto úrazov nie sú vždy vážne, štatisticky tvoria takmer 2/3 všetkých registrovaných úrazov a je potrebné v prevencii riešiť aj problematiku nepozornosti, rutiny a tiež aj bežné riziká spojené s chôdzou a presunom medzi pracoviskami. Naším cieľom v tejto oblasti je ponúknuť klientom inžinierske nástroje a postupov na riadenie a posudzovanie úrovne bezpečnosti pri stavebných, montážnych a údržbárskych prácach, ktoré sú následne zabezpečované koordinátormi bezpečnosti, ktorých v prípade potreby a požiadavky klienta vieme tiež zabezpečiť.